Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Tävlingsresultat
På denna sida lägger vi, vid varje månadsskifte, ut de tävlingsresultat som ni har rapporterat in till kansliet.
Vi lägger ut resultat i singel vid placering semifinal eller bättre.
Vi lägger ut resultat i dubbel vid placering final eller bättre.
Vi behöver följande info:
  • Datum
  • Namn
  • Tävling
  • Klass
  • Placering
  • Om du har någon bild får du gärna bifoga den.
Du skickar in ditt resultat till: info@holltk.se 
(Skriv tävlingsresultat i ämnesraden)
SUPERFINA tävlingsresultat december 2017
Här finns en del av de fina barn och ungdomar som varit ute och tävlat för Höllvikens TK

STORT TACK till ALLA våra medlemmar i föreningen för det gångna året - nu blickar vi framåt mot nya året 2018!

 Namn; Plac;Klass;
 Tävling;
 Meja Lüddeckens
 1:a FS10 Vikingaspelen
 Love & Ulf Asklin
 1:a Gen.dub Knutspelen
 Nils Andersson
 1:a HS  Fair Play Cup
 Nils Andersson 2:a PD16  Fair Play Cup
 Nils Andersson 2:a Mix.dub Fair Play Cup
 Emma Lindh
 1:a FD12 Fair Play Cup
 Victor Tauson 1:a PS12a Knutspelen
 Victor Tauson 1:a
 PS13a Minikannan
 Victor Tauson 1:a
 PD12 Fair Play Cup
 Nils Andersson 3:a PS16 Fair Play Cup
 Julia Lif
 2:a
 FD16 Fair Play Cup
 Victor Tauson
 3:a P13
 Ten-Pro at Nadal Academy, Mallorca
 Victor Tauson 3:a P12Ten-Pro at Nadal Academy, Mallorca
 Victor Tauson 3:a PS12a
 Fair Play Cup
 Emma Lindh 1:a FS14a Knutspelen
 Victor Tauson 3:a PS12a Ystad Indoors
    

Tävlingsresultat oktober 2017
 Namn:Plac:
 Klass:Tävling:
Wilma Olsson
2:aFS12a
Kullabygdens sprint
Klara Nelander
1:a
FS15
Wilson Masters
Nils Andersson
1:a
PS15
Wilson Masters
Julia Lif
2:a
FS16
Wilson Masters
Sofia Lundgren
4:a
F16Wilson Masters
Emma Lindh
1:a
FS12a
Svedalaspelen indoor
Wilma Olsson
3:a
FS12b
Svedalaspelen indoor
William Tauson
3:a
PS 10
Staffanstorp
Emma Lindh
1:a
FD12
Svedalaspelen indoor
Nils Andersson1:a
Svedalaspelen indoor
Emma Lindh
1:a
FD14
Svedalaspelen indoor
Emma Lindh
1:a
FS13a
Tretorn Open Helsingborg
Emma Lindh
1:a
FD13
Tretorn Open Helsingborg
Tim Malmqvist
2:a
PD12
Svedalaspelen Indoor
Tävlingsresultat september 2017
 Namn:Plac. 
 Klass: Tävling:
 Nils Andersson1:a Lag RM Tennissyd - Ystad TK
 Klara Nelander2:a Lag RM Tennissyd - Ystad TK
Emma Lindh
1:a
 FD12
  Dubbelcupen Helsingborgs TK. 
    
Tävlingsresultat Juli 2017
 Namn:Plac.
 Klass: Tävling:
 Zelda Engde & Saga Åkesson2:a FD14 Havsbadsspelen - Ängelholm
 Tim Malmqvist3:a PS12b Skummelövsspelen
 Tim Malmqvist2:a PS12b Wilson Junior Cup - Söndrum
    
Tävlingsresultat Juni 2017
 Namn: Plac: Klass: Tävling:
 Oskar Löf          
 3:a          
 Regionm. Jönköping
 Emma Lindh
 2:a FS12a  ATL Eurofinans
 Niko Söderström
 3:a  Midsommarspelen
 Ulf o Love Asklin
 1:a GD Midsommarspelen
 Emma Lindh 1:a FS12a Åhus Outdoor Open
 Wilma Olsson
 1:a FS12c Beddinge spelen
Zelda Engde
1:aFS15
Svedala spelen Outdoor
Ulf o Love Asklin1:a GDBeddinge spelen
Zelda Engde2:a
FD14
YSB








Tävlingsresultat Maj 2017
 Namn; Klass; Resultat; Tävling;
 Zelda Engde
 FS14 3:a Bjärred Open
 Wilma Olsson
 FS12c 2:a Bjärred Open
 Oscar Löf
 PS11 1:a Next Generation Cup zonspel
 Victor Tauson
 PS13 2:a Next Generation Cup zonspel
 Oscar Löf 
 PS12a
 2:a Maj-spelen
 Oscar Löf PS12 A 2:a Bjärred Open
    
Tävlingsresultat April 2017
Klicka på bilden för större bild
Namn PlacKlass Tävling 
Jonathan Lundgren 3:a  RM Skåne Halland Söndrums TK
Emma Lindh 2:a FS12A J. C. Ferrero Open FairPlay
Emma Lindh & Thea Lif 1:a FD12 J. C. Ferrero Open FairPlay 
Victor Tauson 1:a PS12A J. C. Ferrero Open FairPlay 
Oscar Löf 1:a  PS12B J. C. Ferrero Open FairPlay 
Carl Mejer & Jonathan Ekstrand
1:a PD12 J. C. Ferrero Open FairPlay 
Victor Tauson & Filip Slakovic  2:a
PD12
RM Skåne Halland Söndrums TK
Victor Tauson3:a
PS12A
RM Skåne Halland Söndrums TK
William Tauson
3:a
PS10Åkarp Open
 Carl Mejer & Jonathan Ekstrand                   
2:a           
PD10          
 Junior SM - Diadem Cup                      
 Carl Mejer3:aPS10 Åkarp Open
 Carl Mejer3:a
PS10 Majspelen
 Carl Mejer & Jonathan Ekstrand1:aPD10
 Majspelen
 Oskar Löf        
 1:aP12    
Åkarps Open   


Tävlingsresultat Mars 2017
Klicka på bilden för större bild
Namn Plac. Klass Tävling 
Nils Andersson 1:a PS16 Åhus Indoor Open 
Emma Lindh 1:a FS12A Åhus Indoor Open 
Emma Lindh 1:a FS14A Åhus Indoor Open 
Carl Mejer/Emil Becirov
1:a
PD10Fair Play Open by Wilson
Tävlingsresultat Februari 2017
Klicka på bilden för större bild
Namn Plac Klass Tävling 
Tim Malmqvist 2:a PS11 EuroFinans Cup 
Carl Mejer 2:a PS12C Näset Junior Open
Karl Ingvarsson 3:a PS16 Näset Junior Open 
Klara Nelander 1:a FS16 Näset Junior Open 
Emma Lindh 2:a FS12A Näset Junior Open 
Tim Malmqvist 3:aPS12B Näset Junior Open 
Tim Malmqvist
2:a
PS12B
Fair Play Open by Wilson
Tävlingsresultat December 2016 & Januari 2017
Klicka på bilden för att se större bilder
Namn Plac. Klass Tävling 
Oskar Löf
1:a
PS12B
Vikingaspelen
Emma Lindh
3:aFS13A
Minikannan
Nils Ingvarsson
3:a
PS15
Minikannan
Tim Malmqvist3:aPS11
Minikannan
Victor Tauson
3:a
PD12
SALK
Tim Malmqvist
1:a
PS11
Vikingaspelen
Oskar Löf1:aPS11Minikannan
Tävlingar- och Klubbmästerskap December 2016
Klicka på bilden för att se större bild!
NamnPlac.KlassTävling
Tim Malmqvist
1:a
PS12C Fair Play Cup
Klara Nelander
1:aFS16
 Fair Play Cup
Oskar Löf
1:aPS12B Knutspelen
Mak Sijan
1:a
PS12C
 Knutspelen
KM-segrare;   
Meja Lüddeckens

FS 9
 
Fredrika Runström
 FS11
 
Emma Lindh
 FS13
 
Carl Mejer

PS 9

Victor Tauson

PS11

Gustaf Runström

PS13

Jenny Mejer

DS Motion

Mikael Johansson

HS Motion

Gustaf Runström / Christian Christensen
 HP Dubbel
 
Karl/Nils Ingvarsson

GD

Tävlingsresultat November 2016
Klicka på bilderna för att se större bilder i ett bildspel!
Namn Plac. Klass Tävling 
Jonathan Lundgren 1:a PS12A Ystad Indoor 
Oskar Löf  2:a PS12B Ystad Indoor 
Emma Lindh 3:a FS12A Norra Skåne Open Hässleholm
Victor Tauson 3:a PS12A Ystad Indoor 
Carl Mejer  3:aPS10 Tretorn Open Helsingborg 
Emma Lindh 3:a FS13 Tretorn Open Helsingborg 
Oskar Löf 1:a PS12B Norra Skåne Open Hässleholm 
Tim Malmqvist 3:a PS10 Head Cup Karlskrona
Emma Lindh 3:a FS12A Head Cup Karlskrona 
    
    
    
    

Tävlingsresultat Oktober 2016
Klicka på bilderna för att se större bilder i ett bildspel!
Namn Plac. Klass Tävling 
Gustaf Berntorp 2:a HSB Spegeln, Staffanstorp 
Gustaf Runström 2:aPS12A Spegeln Staffanstorp 
Zelda Engde 2:a FS14A Svedala Open 
Otilia Chamizo 3:a FS14B Svedala Open 
Emma Lindh 1:a FS12A Sparbanken Open Kristianstad 
Gustaf Runström 2:a PS14B Svedala Open 
Nils Andersson 1:a LAG Pirres Pokal final Tennis Syd 
Carl Mejer
3:a
PS10Spegeln, Staffanstorp
Fredrika Runström
1:aFS10

Svedala Spelen Indoor

Love Asklin                                   1:a              PS14C           Svedala Spelen Indoor
Tävlingsresultat September 2016
klicka på bilderna för att se större bilder! Från vänster: Carl, Gustaf & Jacob
Vi har nyss infört denna sida med tävlingsrapportering. Har du resultat att rapportera för september så följ infon högst upp.
Namn Placering Klass Tävling 
Carl Mejer2:a PS10 Kronprinsen sprint 
Jacob Hedberg 1:a PS14 Kronprinsen sprint 
Gustaf Runström 1:a PS12A Kronprinsen Sprint 
Oscar Löf 3:a PS10 Söndrumspelen 
Oscar Löf3:a PS12B Söndrumspelen
    
    
Sommaren 2016 i sammanfattning
Klicka gärna på bilderna för att se större bilder i bildspel
NamnPlacering Klass Tävling
 Nils Andersson 1:aPD13-18Höllviksspelen
 Nils Lundahl1:aPS12AStaffanstorp
 Oliver Harnisch2:aPS13ASvedala
 Fredrika Runström 2:aFS12BHöllviksspelen 
 Julia Lif 1:aFD13-18 Höllviksspelen 
 Liv Storäng 1:aFS12B Höllviksspelen 
 Henrik Wramnell 1:aPS12B Höllviksspelen 
 Emma Lindh 2:a FS12A Höllviksspelen 
 Emma Lindh 1:a FS12A Åhus Open 
 Emma Lindh 1:a FS12A Midsommarspelen Skanör 
 Emma Lindh 2:a FS11 ATL Lund 
 Emma Lindh 2:a FS13B ATL Lund 
 Adrian Lüddeckens 2:a Final Next gen. Cup Båstad 
 Nils Andersson 2:a PS14Höllviksspelen 
 Nils Andersson 2:a PS 16 Höllviksspelen 
 Mattias Danewid 2:a HD Höllviksspelen 
 Carl-Filip Quick 2:a HS motion Höllviksspelen 
 Peter & Christine Haraldsson 2:a Dubbel hcp Höllviksspelen 
 Felix Fredriksson 1:a Dubbel hcp Höllviksspelen 
 Nils Andersson 2:a PS14Junior-SM Linköping 
 Thea Lif 2:a FS11 & FS13C Karlskrona 
 Thea Lif 1:a FS11 Beddinge 
 Thea Lif 2:a FS13 Beddinge 
 Thea Lif semi FS12 Ystad 
 Thea Lif 1:a FD12 Ystad 
 Thea Lif semi FS12B Staffanstorp 
 Victor Tauson 1:a PS13B Helsingborg 
 Victor Tauson 2:a PS11 Helsingborg 
 Victor Tauson 1:a PD10-12 Midsommarspelen Skanör 
 William Tauson semi PS9 Åkarp Open 
 Oscar Löf 1:a PS12C Söndrum 
 Nils Andersson 1:a PD14 RM Båstad 
 Nils Andersson semi PS14 RM Båstad 
  Carl Mejer 1:a PS10Värnamo
  Carl Mejer Semi PS10 ATL
     
     
     
     
     
 
VÅR FACEBOOK
ÖPPETTIDER & NYHETER TENNISHOP
STRÄNGA RACKET
BOKA BANA ONLINE
PLATSANNONS
SPONSORER & SAMARBETSPARTNERS
ÖVRIGA LÄNKAR
VÄLJ HÖLLVIKENS TK SOM FAVORIT PÅ SVENSKA SPEL