Höllvikens Tennisklubb logo
Höllvikens Tennisklubb

Anmälan Hösttermin 2026 öppen för träningsgrupper. Tävlingsgrupper öppnar v.22


Höllvikens Tennisklubb erbjuder en inkluderande verksamhet för alla nivåer från åldrarna 4 år till 65+.

Oavsett om du befinner dig på nybörjar-, fortsättnings- eller tävlingsnivå så finns det träning för dig.
Vi kan aldrig lova att ni får plats i en grupp, speciellt inte om det är en "nyanmälan". Utifrån vår kapacitet gör vi alltid vårt bästa att få med så många som möjligt i vår träningsverksamhet samtidigt som vi upprätthåller en god kvalité på träningarna.

  • Anmälningsperiod: 22 maj - 9 augusti 
  • Sen anmälan öppen från den 10 augusti
  • Kuser - Klicka på ovanstående flikar för att läsa mer om de kurser som intresserar dig. 
    Anmälan via Matchi genomförs lättast via dator.
  • Schema och information: skickas ut senast fredag 28/8 till de som fått plats (spelade du förra terminen har du en garanterad plats).
  • Reservlista och information: Ni som inte fått en plats och står på reservelista kommer även informeras om det senast fredag 28/8 eller tidigare.
  • Spelperiod hösttermin 2026: 7 september - 20 december (14 speltillfällen). Ingen träning v. 44 p.g.a. höstlov.
  • Terminsavgift hösttermin: står i informationstexten för den grupp du väljer att anmäla dig till. Medlemsavgift tillkommer.
Prioriterade anmälningar
Vi försöker skapa en plats för alla som är nya in i verksamheten men följer följande prioriteringslistor: 
1) Prioritera de som spelade förra terminen.
2) Ta in de som stod på en eventuell väntelista föregående termin.
3) Ta in nya anmälningar i passande grupper, baserat på vår tränarkapacitet och så länge vi anser att kvaliteten på träningsverksamheten kan bibehållas på ett bra sätt.

Alla i tränarteamet ser fram emot en ny inspirerande, lärorik och rolig termin tillsammans med alla fantastiska elever!
 
Varmt välkommen med din anmälan!
VÅR FACEBOOK
STRÄNGA RACKET
SPONSORER & SAMARBETSPARTNERS
SVENSKA TENNISFÖRBUNDETS HEMSIDA TENNIS.SE
ÖVRIGA LÄNKAR
VÄLJ HÖLLVIKENS TK SOM FAVORIT PÅ SVENSKA SPEL